L’Oréal już od prawie 30 lat zajmuje się inżynierią tkankową i posiada dogłębną wiedzę specjalistyczną w dziedzinie biologii włosa. Współpraca badawcza L’Oréal i Poietis oznacza dla obu firm szansę podjęcia kolejnego naukowego wyzwania, jakim jest wykorzystanie biodrukarki do wydrukowania komórek mieszka włosowego, czyli niewielkiego organu odpowiedzialnego za wytwarzanie włosów.

Podczas gdy technologie tradycyjnej inżynierii tkankowej pozostają ograniczone w zakresie złożoności opracowywanych wzorców komórkowych, bioprinting, czyli drukowanie żywych komórek, otwiera przed naukowcami nowe fascynujące możliwości rozwoju.

Laserowa technologia bioprintingu, którą firma Poietis opracowała w celu wytwarzania tkanek biologicznych, pozwala na rozmieszczanie komórek w trójwymiarowej przestrzeni przy zapewnieniu nadzwyczaj wysokiej rozdzielczości (rzędu 10 mikronów) i żywotności komórkowej (ponad 95%). Ta wyjątkowa technologia polega na stopniowym nakładaniu kolejnych mikroskopijnych warstw biotuszu za pomocą szybkiego skanowania wiązką laserową. Otrzymana w ten sposób żywa tkanka biologiczna musi następnie dojrzewać przez okres około 3 tygodni, zanim można wykorzystać ją do badań.

L’Oréal i Poietis liczą na to, że połączenie niepowtarzalnej technologii Poietis z wiedzą specjalistyczną na temat biologii włosa, którą dysponuje L’Oréal, pozwoli stworzyć aktywny mieszek włosowy, który będzie w stanie wytwarzać włosy.

– Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy z L’Oréal. To, że znana na całym świecie firma zdecydowała się na wdrożenie naszej technologii, stanowi dla nas ogromny krok w rozwoju – powiedział Fabien Guillemot, dyrektor zarządzający i dyrektor ds. naukowych w firmie Poietis. – Nasza współpraca z L’Oréal ma doprowadzić do rozwoju innowacyjnych zastosowań w dziedzinie inżynierii tkankowej – dodaje Bruno Brisson, dyrektor generalny i dyrektor ds. administracyjnych Poietis. – Połączenie specjalistycznej wiedzy obu firm sprawi, że firma L’Oréal będzie mogła dążyć do osiągnięcia innowacji, które do tej pory wydawały się całkowicie nieosiągalne. Ta współpraca badawcza będzie stymulować rozwój naszych zespołów zajmujących się zaawansowanymi badaniami – wyjaśnił José Cotovio, dyrektor działu metod predykcyjnych i modeli w L’Oréal Recherche & Innovation.

Długofalowe partnerstwo L’Oréal i Poietis w zakresie biologii i inżynierii włosa ma ostatecznie doprowadzić do pogłębienia wiedzy na temat włosów oraz umożliwić opracowanie autorskich badań skuteczności wykorzystujących próbki włosów otrzymanych metodą bioprintingu.

 

 Zdjęcie: absfreepic.com

L’Oréal