Home Innowacje Firmy, które realnie zmieniają nasz świat – ranking Fortune Changing the World...

Firmy, które realnie zmieniają nasz świat – ranking Fortune Changing the World 2018

Obecnie wydaje się, że stale rośnie lista globalnych wyzwań stojących przed rządami, społeczeństwem obywatelskim, przedsiębiorstwami i mieszkańcami naszej planety. Od zagrożeń cyberbezpieczeństwa po nierówności dochodów, od skrajnych warunków pogodowych po bezdomność, brak bezpieczeństwa żywnościowego i wody, zakres problemów jest szeroki, a problemy w wielu przypadkach są niezwykle głębokie, wielowymiarowe.

Można wpaść w depresję myśląc o tych wszystkich wyzwaniach, a jeśli jesteś przedsiębiorcą, to wiesz, że nie są to idealne warunki dla rozwoju firmy. Równolegle, na szczęście, funkcjonuje coraz więcej firm, które nie tylko stają na wysokości zadania, ale też robią to w sposób, który tworzy wartość nie tylko dla biznesu.

Kryteria rankingu „Change the World” magazynu Fortune obejmują stopień innowacyjności technologii przedsiębiorstwa oraz korzyści dla rentowności firmy i jej wartości dla akcjonariuszy, płynące z pozytywnych skutków społecznych działalności firmy.

Eksperci Fortune pierwsze miejsce przyznali nieznanej jeszcze w Polsce firmie Reliance Jio, dostawcy usług telekomunikacyjnych, za umożliwienie dostępu do internetu za pośrednictwem smartfonów i łączy szerokopasmowych ponad 200 milionom abonentów w Indiach, w ciągu niespełna dwóch lat.

Wysoka 2. pozycja w prestiżowym rankingu przyzna została producentowi leków Merck, który w tym roku zastosował w Demokratycznej Republice Konga ratującą życie szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola.

Ulrich Spiesshofer, prezes Grupy ABB, która znalazła się w zaszczytnym rankingu Changing the World na miejscu 8. powiedział, że ranking Fortune jest potwierdzeniem wiodącej pozycji firmy i jej zaangażowania w rozwój elektromobilności, jako sposobu na oddzielenie globalnego wzrostu gospodarczego od zmian klimatycznych.

ABB jest oddana idei światowego rozwoju bez pochłaniania zasobów Ziemi – powiedział Spiesshofer.

ABB, której oferta w zakresie elektromobilności obejmuje rozwiązania do ładowania i zasilania dla pociągów, autobusów i statków, opracowała stacje szybkiego ładowania dla samochodów osobowych, które w ciągu zaledwie 8 minut mogą wydłużyć zasięg ich jazdy o nawet 200 km.

„Wraz z popularyzacją pojazdów elektrycznych firma ABB zainstalowała ponad 7000 stacji szybkiego ładowania na całym świecie, co w ciągu ostatnich siedmiu lat pozwoliło zaoszczędzić około 2 mln galonów [7, 5 mln litrów] benzyny. Od 2015 r. biznes stacji ładowania odnotował dwucyfrowy wzrost rocznych przychodów. Kolejny krok: wspólny plan z firmą Electrify America, aby w przyszłym roku umieścić setki stacji ładowania w USA” – napisał magazyn Fortune.

Aktualnie, już po raz czwarty roku znakomity magazyn publikuje listę „Fortune Change the World”, która docenia decydentów – pionierskich liderów biznesu, którzy przyglądają się problemom społecznym, odnoszącym się do ich długofalowego sukcesu i mówią: „Możemy robić różne rzeczy”. Poznaj firmy, które dopasowały swoją strategiczną działalność na zmiany w kierunku osiągania wspólnych wartości, świadomie wybrały mądrzejszy model biznesowy, który zmienia sposób, w jaki firmy budują nowe rynki, wprowadzają innowacje, tworzą rozróżnienie dla swoich produktów i marek, a równocześnie przyczyniają się do rozwiązywania globalnych problemów ludzkości i naszej planety w uniwersalnym wymiarze.

Oto 10 firm, wyróżnionych w rankingu Forbes Changing the World 2018:

  1. Reliance Jio – Telekomunikacja
  2. Merck – Farmacja
  3. Bank of America – Bankowość
  4. Inditex – Sieć detaliczna
  5. Alibaba Group – Sprzedaż I usługi internetowe
  6. KrogerFood & Drug Stores
  7. Xylem – Przemysł
  8. ABB – Przemysł
  9. Weight Watchers – Usługi międzynarodowe
  10. Hughes – systemy sieciowe i usługi telekomunikacyjne