W zakończonym kilka dni temu w Sopocie IV Europejskim Forum Nowych Idei wzięło udział 1100 gości z 36 krajów. Uczestniczyli oni w 70 godzinach wydarzeń programowych, których głównym motywem była troska o konkurencyjność europejskiej gospodarki i bezpieczeństwo kontynentu. Intencje organizatorów i uczestników w tym zakresie wskazuje przyjęta ostatniego dnia Deklaracja Sopocka.

– O ile w poprzednich latach koncentrowaliśmy się na problemach wewnętrznych, to w tym roku obok wciąż nierozwiązanych kwestii przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Unii, wzmocnienia konkurencyjności naszej gospodarki i braku zaufania do Europy, co przekłada się na wzrost populizmów, zwróciliśmy uwagę na gwałtowne zmiany na całym świecie.Wojna Rosji przeciwko Ukrainie, całkowita destabilizacja sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, powstanie terrorystycznego państwa islamskiego, powoduje, że bezpieczeństwo Europy staje się równie ważne jak konkurencyjność naszej gospodarki – mówiła w czasie gali zamykającej Forum Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, która od czterech lat organizuje EFNI.

– W świecie, w którym 85 osób jest właścicielami połowy ziemskiego bogactwa, powraca pytanie o punkt równowagi pomiędzy wolnością gospodarczą a równością społeczną. Rosnąca przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi może stać się źródłem buntów dużych grup społecznych. Erozja klasy średniej w państwach demokratycznych czy drastyczne nierówności w krajach zdominowanych przez oligarchów, każą zastanowić się nad skutecznością lekarstw na kryzys i rolą państwa w pokryzysowym świecie – wskazywał Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA.

Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN ORLEN, komentując tematykę Forum przekonywał, że kiedy mówimy o Europie tracącej oddech w konfrontacji z dynamicznie zmieniającym się światem zewnętrznym, zbyt łatwo ograniczamy dyskusję do konkurencyjności ekonomicznej. A ludzie w życiu kierują się nie tylko ceną. Biorą pod uwagę także zupełnie inne wartości, czego dowodzi choćby sukces polskiej akcji „jedz jabłka”. Człowiek jest wielowymiarowy i taki jest współczesny świat.

– Postawiliśmy wiele pytań o rolę kultury w procesie integracji Europy. Naszym zdaniem dyskusja na ten temat jest obecnie bardziej aktualna niż pięć czy dziesięć lat temu. Żyjemy w niespokojnych czasach, w których rzeczywistość każdego dnia przypomina, iż nic nie jest dane nam na zawsze. I nie chodzi tu tylko o zagrożenie terroryzmem, nawet wojną, ale także o zatracanie łączących nas przez wieki więzi oraz destabilizację wartości, które do niedawna, mimo różnic pomiędzy poszczególnymi państwami i narodami, stanowiły trwałą podstawę, na której można było budować silną Europę – podkreślał Wojciech Szpil, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.

W przyjętej na koniec Forum Deklaracji Sopockiej uczestnicy EFNI napisali, m.in. że absolutnym priorytetem dla nowych władz Unii Europejskiej jest powrót gospodarki europejskiej na ścieżkę wzrostu. A to wymaga odważnych reform instytucji, odbudowy zaufania i zmiany regulacji.

Kluczowe jest podjęcie działań, które doprowadzą w ciągu najbliższych 5 lat do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Europie. Aby myśleć o utrzymaniu pozycji Europy w gospodarce światowej i zwiększeniu liczby miejsc pracy w Unii o 18-20 mln, PKB krajów UE powinno rosnąć w tempie 3 proc. rocznie. To wydaje się niemożliwe. Ale tylko taki wzrost byłby remedium na bezrobocie młodzieży i uniknięcie zjawiska „straconego pokolenia”, które na wiele lat obniżyłoby potencjał rozwojowy europejskiej gospodarki. Rozwinięciem Deklaracji Sopockiej będą Rekomendacje EFNI, które za niecały miesiąc wysłane zostaną do nowych władz Unii Europejskiej, kluczowych dla przyszłości Europy organizacji i instytucji, a także przedstawicieli mediów.

W trakcie gali zamknięcia EFNI głos zabrał również przedstawiciel młodych – Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny kwartalnika Liberté! Jego pełne pasji przemówienie nawoływało obecnie rządzących do odwagi w demokratyzacji Unii Europejskiej i reformowaniu gospodarki, bo obecne zadłużanie się państw europejskich oznacza życie kosztem przyszłych pokoleń. Całe przemówienie można obejrzeć na oficjalnym kanale EFNI Poland na YouTube.

źródło: Konfederacja Lewiatan