Przed nami eurowybory, dlatego służby prasowe Parlamentu Europejskiego podają 10 przykładów na to, jak unijna instytucja zmieniła nasze życie na lepsze w ciągu ostatnich pięciu lat.

Tańsze rozmowy telefoniczne

Dzięki zniesieniu opłat roamingowych w czerwcu 2017 r., niezależnie od tego, gdzie na terenie Unii Europejskiej się znajdujesz, możesz rozmawiać, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu mobilnego na takich samych warunkach jak w domu. Europejczycy mogą również korzystniej kontaktować się z bliskimi w innych krajach UE. Pozwala im na to
ograniczenie kosztu rozmów międzynarodowych wewnątrz UE do nie więcej niż 19 centów za minutę, które weszło w życie 15 maja 2019 r.

Więcej możliwości podczas zakupów w sieci

Konsumenci mają teraz szerszy i łatwiejszy dostęp do zagranicznych produktów, rezerwacji hotelowych, biletów na festiwale i nie tylko. Jest tak dzięki przepisom z grudnia 2018 roku, które zakazują nieuzasadnionego geoblokowania.

Mniej plastiku w morzach i rzekach

Odkąd Parlament przyjął nowe zasady ograniczające stosowanie reklamówek w 2015 r., 72 proc. Europejczyków twierdzi, że używa ich mniej. Kolejnym przełomem w walce o ograniczenie plastikowych odpadów był marzec 2019 r., kiedy Parlament zatwierdził nową ustawę zakazującą szeregu plastikowych artykułów jednorazowego użytku, w tym talerzy, sztućców i słomek.

Lepsza ochrona w sieci

Nowe prawo o ochronie prywatności, które weszło w życie w maju 2018 r., to największa zmiana w przepisach UE dotyczących ochrony danych osobowych od dwudziestu lat. Europejczycy mają teraz większą kontrolę nad tym, jak wykorzystywane są ich dane osobowe. Parlament zaktualizował również przepisy UE dotyczące praw autorskich, dostosowując je do ery cyfrowej.

Przeczytaj także:

Poprawa praw pracowniczych

W kwietniu 2019 r., posłowie do PE zatwierdzili nowe przepisy umożliwiające lepsze godzenie życia zawodowego i rodzinnego. Nowi ojcowie powinni mieć co najmniej 10 dni roboczych urlopu ojcowskiego, podczas gdy pracujący opiekunowie powinni mieć możliwość skorzystania z pięciu dni roboczych urlopu opiekuńczego rocznie. Parlament wprowadził również minimalne prawa dla pracowników zatrudnionych na podstawie nietypowych form zatrudnienia oraz wykonujących pracę niestandardową, w tym pracowników ekonomii gig.

Zdrowa planeta dla przyszłych pokoleń

Podczas historycznego głosowania w 2016 r., Parlament wyraził zgodę na ratyfikację przez Unię porozumienia paryskiego. To pierwsza w historii powszechna, prawnie obowiązująca na całym świecie konwencja w sprawie klimatu. Od tego czasu, posłowie pracują nad szeregiem środków mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Więcej możliwości kształcenia lub szkolenia się za granicą

Aby umożliwić większej liczbie Europejczyków korzystanie z flagowego programu edukacyjnego i szkoleniowego UE, w marcu 2019 r. posłowie do PE zaproponowali potrojenie budżetu programu Erasmus + w okresie 2021–2027.

Wspieranie wzrostu gospodarczego

Zatwierdzona przez Parlament Europejski w grudniu 2018 r. umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią to największa dwustronna umowa handlowa dotychczas wynegocjowana przez Unię. Jednym z głównych czynników wspierania wzrostu gospodarczego są również inne umowy handlowe zatwierdzone przez Parlament w ostatnich latach, m.in. z Kanadą i Singapurem.

Bezpieczniejsza Europa

Aby zwalczać terroryzm i inne formy przestępczości, w 2016 r. Parlament poparł przepisy zobowiązujące linie lotnicze do dostarczania odpowiednim krajowym organom informacji o pasażerach wszystkich lotów do i z UE. W 2017 r., posłowie zatwierdzili nowe ogólnounijne przepisy mające na celu zatrzymanie zagranicznych bojowników terrorystycznych. Parlament zamknął również luki prawne w unijnych przepisach dotyczących broni i zatwierdził przepisy dotyczące zwalczania finansowania terroryzmu.

Niższe rachunki za energię

Konsumenci w UE mogą spodziewać się, że zapłacą średnio 500 euro mniej rocznie za energię w gospodarstwach domowych dzięki uproszczonemu oznakowaniu efektywności energetycznej sprzętów gospodarstwa domowego zatwierdzonemu przez posłów w 2017 roku.

Eurowybory odbędą się w państwach członkowskich w dniach 23-26 maja. W Polsce głosujemy 26 maja.

Źródło: Kurier PAP