Home Unia Europejska Każdego roku w Unii Europejskiej traci się 2,4 mld EUR z powodu...

Każdego roku w Unii Europejskiej traci się 2,4 mld EUR z powodu podrabiania opon i akumulatorów

Z najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wynika, że z powodu podrabiania każdego roku w całej UE traci się 2,2 mld EUR, co stanowi 7,5% całkowitej sprzedaży w sektorze opon.

Ponadto obecność podrobionych akumulatorów na rynku UE co roku kosztuje legalny przemysł 180 mln EUR, co stanowi równowartość 1,8% sprzedaży w tym sektorze. Podrabianie akumulatorów dotyka głównie sektora pojazdów silnikowych, ale występuje także w sektorze telefonii komórkowej.

Utracona sprzedaż przekłada się na około 8400 utraconych miejsc pracy bezpośrednio w tych dwóch sektorach, gdyż legalni producenci zatrudniają mniej osób niż by zatrudnili, gdyby zjawisko podrabiania nie występowało.

Całkowita kwota dochodów rządowych w formie podatków utraconych w efekcie podrabiania opon i akumulatorów wynosi 340 mln EUR.

Polska

Szacuje się, że w Polsce wartość utraconej w wyniku podrabiania sprzedaży opon wyniosła 74 mln EUR (310 mln PLN), a utracone dochody dla legalnego przemysłu to szacunkowo 6,6%. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 6 mln EUR (25 mln PLN), a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 1,7%.