Home Finanse Pula na dofinasowanie projektów informatycznych to 1 mld 80 mln zł.

Pula na dofinasowanie projektów informatycznych to 1 mld 80 mln zł.

Wielka szansa dla instytucji administracji centralnej – w marcu i kwietniu ruszają nabory wniosków o finansowanie projektów IT ze środków unijnych. W spełnianiu formalności kompleksowo pomagają eksperci Centrum Kompetencyjnego „POPC Wsparcie”. Centrum powołane zostało przez Ministerstwo Cyfryzacji, a jego zadaniem jest m.in. zwiększenie efektywności pozyskiwania środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). 

Unijne fundusze na projekty informatyczne liczone są w setkach milionów złotych. Z zapowiedzi Centrum Projektów Polska Cyfrowa wynika, że już w marcu tego roku ogłoszony zostanie kolejny konkurs w ramach działania „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego w administracji rządowej”. Kwota przeznaczona na dofinasowanie projektów to ok. 230 mln. Miesiąc później dowiemy się szczegółach naboru  dot. działań „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych” (720 mln zł) oraz „Cyfryzacja procesów back-office”  (130 mln zł).

Już teraz, część instytucji które będą się starać o te środki POPC wspiera Centrum Kompetencyjne „POPC Wsparcie”. Eksperci Centrum pomagają m.in. przygotować dokumentację aplikacyjną, w dalszej perspektywie – po uzyskaniu finansowania – pomóc w rozliczeniu projektu, w organizacji postępowania przetargowego, organizacji odbiorów oprogramowania.

Aktualnie specjaliści Centrum pomagają w realizacji 16 projektów o łącznej wartości 440 mln zł. Cztery projekty finansowane z II osi POPC zyskały już finasowanie. W ten sposób resorty zdrowia oraz cyfryzacji zyskały z UE w sumie 180 mln zł.