Home Finanse Pożyczki na rozwój turystyki w Bieszczadach

Pożyczki na rozwój turystyki w Bieszczadach

Nawet na 500 tys. zł preferencyjnej pożyczki może liczyć przedsiębiorca działający w branży turystycznej w Polsce Wschodniej.

Instrument „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” to pożyczki dla przedsiębiorców działających w Polsce Wschodniej, którzy chcą rozwijać bazę i usługi dla turystów. Finansowane są ze środków krajowych. Łączny budżet instrumentu to 200 mln zł. Środkami zarządza Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich dystrybucją w regionach zajmują się instytucje finansujące – ich lista dostępna jest na stronie BGK.

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy z makroregionu mogą liczyć na pożyczkę w wysokości do 500 tys. zł. Można ją wykorzystać m.in. na budowę i remont obiektów infrastrukturyturystycznej, uzdrowisk, infrastruktury rekreacyjno-sportowej, obiektów noclegowych oraz na tworzenie i rozwój parków tematycznych. O pożyczkę mogą się starać również przedstawiciele tradycyjnych zawodów, zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem, przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną czy produkty tradycyjne i regionalne.

Atutem pożyczki na rozwój turystyki jest preferencyjne oprocentowanie (pomoc de minimis). Na dodatkowe preferencje (brak wymaganego wkładu własnego i niższe oprocentowanie) mogą liczyć „Miejsca Przyjazne Rowerzystom” w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz młode przedsiębiorstwa (do dwóch lat działalności).