Pojawiło się spore ułatwienie głównie dla przedsiębiorców stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia. Można już sprawdzać kontrahenta pod względem jego statusu na gruncie VAT przez internet, czyli praktycznie w każdej chwili i z każdego miejsca.

Jak sprawdzić kontrahenta? Podstawowe i rzetelne informacje dotyczące wszystkich przedsiębiorców znajdują się w bazie CEIDG. Wyniki wyszukiwarki przedsiębiorców dostarczą wiedzy na temat NIP-u, adresów działalności (głównego miejsca prowadzenia biznesu, adresu do doręczeń), daty rozpoczęcia i ewentualnego zawieszenia czy zaprzestania wykonywania działalności, rodzaju prowadzonego biznesu, a czasem także adresów mailowych (wszystko za pośrednictwem prod.ceidg.gov.pl). Nie ma tam natomiast informacji dotyczących statusu kontrahenta na gruncie podatku od towarów i usług.

Taką informację dotychczas uzyskiwało się wnioskując o status na piśmie lub dzwoniąc z pytaniem o niego do fiskusa. Obydwie te opcje są nadal dostępne, równolegle jednak dzisiaj z pomocą przychodzi działająca od paru dni na stronach resortu finansów usługa Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT.

Natychmiastowa weryfikacja

Z usługi Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT skorzystamy poprzez Portal Podatkowy, dostępny na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem pfr.mf.gov.pl. Portal sprawnie działa również na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu przedsiębiorca uzyska szybko informację o kontrahencie używając swojego smartfona czy tableta. Uzyskaną odpowiedź można poprzez usługę wydrukować. Wystarczy wpisać NIP przedsiębiorcy, którego status sprawdzamy. Odpowiedzi mogą być trzy:

  • podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
  • podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony,
  • podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT.

Jeśli wcześniej nie współpracowaliśmy z kontrahentem i nie znamy jego podstawowych danych, numer identyfikacji podatkowej takiego kontrahenta znajdziemy w rejestrze CEIDG na stronie prod.ceidg.gov.pl.

A jeśli mamy do czynienia z kontrahentem zagranicznym? Izba Skarbowa w Poznaniu na wniosek zainteresowanego polskiego podatnika VAT, który chce sprawdzić status VAT-owca z innego kraju UE, potwierdzi zidentyfikowanie zagranicznego kontrahenta na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (art. 97 ust 17 ustawy o VAT). Zainteresowany musi mieć interes prawny w uzyskaniu potwierdzenia, co w praktyce oznacza, że potrzebuje tej informacji, aby zastosować zerową stawkę VAT-u.

Kto skorzysta z wyszukiwarki?

Na wprowadzeniu rozwiązania pozwalającego sprawdzić mobilnie status kontrahenta w VAT skorzystają przede wszystkim VAT-owcy stosujący tzw. odwrotne obciążenie. W ich przypadku znajomość takiego statusu pozwala określić, który podmiot jest zobowiązany do zapłaty VAT-u. Odwrotne obciążenie to zapłata podatku przez nabywcę, który przy zakupie rozlicza zarówno VAT naliczony, jak i VAT należny. Taki mechanizm jest stosowany przy handlu m.in. stalą i miedzią, a od 1 lipca br. także przy handlu m.in. aluminium, złotem, metalami szlachetnymi platerowanymi srebrem, części biżuterii czy też – od obrotu ponad 20.000 zł – telefonami komórkowymi, tabletami i laptopami.

 

autorka: Katarzyna Miazek, Tax Care