Młody wiek nie zawsze oznacza pewność posiadania pracy. Są historie, gdzie to właśnie młodzi ludzie mają największy problem z powrotem na rynek. Jak się nie poddać i znaleźć pracę radzą eksperci firmy doradztwa personalnego HRK S.A.

Młodzi ludzie marząc o karierze i dużych pieniądzach, swoją przyszłość widzą w dużych miastach i korporacjach. Jednak po ukończeniu studiów niejednokrotnie idealna wizja świata zderza się z szarą rzeczywistością. Niepowodzenia powodują, że szybko się załamują, a w skrajnych przypadkach decydują się na powrót w rodzinne strony.

Poznajcie historię Ani, która od początku starała się planować karierę zawodową i w pełni wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Ania ma 28 lat i 3 lata mieszkała samodzielnie w Warszawie. Po studiach zaczęła pracę w korporacji, wynajęła mieszkanie, miała własny samochód. Po dwóch latach pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę. Utrata pracy, gdy człowiek ma niewielkie oszczędności, jest traumatycznym przeżyciem i błyskawicznie obniża poczucie własnej wartości. Odruchowo więc zaczęła szukać bezpiecznej, domowej przystani –  wróciła w rodzinne strony. Powiedziała, że tylko na miesiąc. Została trzy lata. Pomimo tego, że mieszkała z rodzicami, starała się wspomóc domowy budżet. Pomogły jej w tym oszczędności,  a także dorywcze prace, np. opieka nad dziećmi przyjaciółki.

– Pogodzenie się z tym, że musisz być na utrzymaniu rodziców i mieszkać z nimi pod jednym dachem, kiedy już człowiek powinien być finansowo i życiowo niezależny, jest bardzo ciężkie. Mieszkanie poza domem przyzwyczaiło do tego, że wychodzę kiedy chcę i z kim chcę, wracam, nie musząc tłumacząc, dlaczego tak późno. Nagle nastaje taki okres, kiedy znów stajesz się dzieckiem i słyszysz pytania: o której wrócisz? Dlaczego nie spałaś dziś w domu?, itp. Dodatkowo, w moich rodzinnych stronach ciężko o pracę, co dodatkowo wprowadza w depresyjny nastrój… – opowiada nasza bohaterka.

Zobacz też:

Przed nami międzynarodowe targi designu 4DD. Co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze i designie?

Jak się nie poddać i wrócić na rynek pracy?

Są tacy, którym niepowodzenia dodają tylko siły, ale są też osoby nie potrafiące odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Efektem tego może być długotrwałe bezrobocie, które odbija się na ludzkiej psychice – spada poczucie własnej wartości, stajemy się zamknięci, a w skrajnych przypadkach możemy popaść w depresję. W jaki sposób wziąć się w garść i znaleźć pracę?

Eksperci z firmy doradztwa personalnego HRK S.A. radzą, co trzeba zrobić, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Oceń własne zdolności

W momencie, kiedy jesteś na etapie poszukiwania pracy, zastanów się, jakie jest Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Postaraj się dopasować opis umiejętności do znalezionej oferty pracy. Wypisz wszystkie twarde i miękkie kompetencje. Może warto byłoby zapisać się na naukę języka obcego w celu nabycia nowych umiejętności? Znajomość języków obcych to konieczność w dzisiejszych czasach. Przeglądając oferty pracy renomowanych firm raczej nie można znaleźć takiej, która nie wymagałaby od kandydata posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym. – Kandydaci posługujący się biegle językami obcymi są w niezwykle komfortowej sytuacji. Coraz częściej młodzi ludzie spotykają się z sytuacją, że w polskiej firmie komunikacja wewnętrzna przebiega w języku angielskim, stąd znajomość tego języka to obecnie must have. Z kolei hiszpański, włoski, chiński, arabski, norweski, a nawet rumuński to języki zyskujące na coraz większej popularności. Wynika to z faktu, że polski rynek zyskuje na atrakcyjności w oczach zagranicznych inwestorów – mówi Marianna Świderska, Team Leader w HRK S.A

Warto przeczytać:

Jak zadbać o etykę biznesową w firmie?

Wykorzystaj social media

Szukając pracy w internecie, zwykle trafiamy na trzy najpopularniejsze portale pracy, zapominając o istnieniu tych, które przypisane są specjalnie do danej branży. Dzisiejsze czasy pokazują, że coraz większą rolę w poszukiwaniu pracy pełnią media społecznościowe. Na takich portalach, jak Facebook, Goldenline, czy LinkedIn, rekruterzy najczęściej poszukują kandydatów do pracy, dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na nasz prywatny profil. Uzupełnijmy go    i pamiętajmy, że informacje znajdujące się na nim muszą jasno mówić o przebytej ścieżce kariery. Zadbajmy o estetykę i wizualny wygląd naszego profilu. Może warto zbudować networking? Nawet jeśli kogoś nie znamy osobiście, dzięki wspólnym znajomym można nawiązać kontakt.

Stwórz dobre CV

Obecnie bez problemu można znaleźć liczne porady, jak stworzyć profesjonalne CV, warto z nich skorzystać, by sprawdzić czy to, co sami stworzyliśmy jest poprawne i czytelne dla potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj, że CV, które zaczniesz budować, ma być szczere i prawdziwe. Jeśli posiadasz profesjonalne zdjęcie portretowe, warto je dołączyć do życiorysu – doda ono atrakcyjności i pomoże lepiej Cię zapamiętać. Na obecnym rynku rekruterzy dostają wiele CV w odpowiedzi na ofertę pracy. Żeby aplikacja przeszła przez pierwszy etap rekrutacji, pamiętajmy o tym, żeby zawrzeć w niej dane osobowe, języki obce, umiejętności i kompetencje, wykształcenie, hobby, a na sam koniec klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

Zadbaj o własny wizerunek

Często zbyt długa przerwa w pracy powoduje, że nie przywiązujemy dużej wagi do własnej osoby, co zazwyczaj odbija się na pewności siebie. Trzeba mieć świadomość, że pracodawca wyrabia sobie zdanie na nasz temat już na podstawie zdjęcia w CV i tego w jaki sposób złożymy aplikację. Koniecznie pamiętaj o zrobieniu dobrego zdjęcia. Miejmy na uwadze to, że pracodawcy szukają także informacji o nas w internecie. Warto, więc założyć konto na LinkedIn czy Goldenline. Kolejnym etapem, gdzie Twój wizerunek będzie się liczyć, będzie rozmowa rekrutacyjna. Na etapie rozmowy telefonicznej zadbaj o swój język, dykcję, a także skup się na przedstawieniu rekruterowi konkretnych informacji o swojej pracy w dotychczasowych miejscach. Jeżeli rozmowa z rekruterem ograniczy się jedynie do zaproszenia na spotkanie w siedzibie firmy, zadbaj również o swój zewnętrzny wizerunek, na który składa się schludny ubiór, postawa i mowa ciała. Jest on niezwykle ważny!

Odpowiednio przygotuj się na spotkanie

Udało się! Zostałeś zaproszony na spotkanie. Koniecznie przygotuj się na nie. Prześledź dokładnie stronę internetową firmy i zgromadź jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy. Zapoznaj się z profilem działalności firmy – na ilu rynkach działa, ilu ludzi zatrudnia. Warto znaleźć w internecie przykładowe pytania i opracować własne odpowiedzi. Dobrą metodą jest ćwiczenie przed lustrem. Dzięki temu możemy skontrolować własną mowę ciała. Jeśli stanowisko wymaga znajomości języków obcych potrenuj wypowiedzi w tym języku. Dzień przed rozmową dobierz i przygotuj strój, porządnie wyśpij się i od rana miej pozytywne nastawienie.

Powrót do pracy po długiej przerwie w karierze nigdy nie jest zadaniem łatwym. Musimy jednak pamiętać o tym, że naszym największym wrogiem jest „brak zaangażowania” – nawet w  przedłużającym się okresie braku zatrudnienia powinniśmy pamiętać o tym, by spędzać ten czas produktywnie. Dłuższa przerwa nie oznacza jednak, że należy załamywać ręce. To czas, by zakasać rękawy i wziąć się mocno do roboty. Po dłuższej przerwie i nieobecności na rynku pracy trzeba wykonać podwójny wysiłek, by wrócić do tak zwanego obiegu.

Źródło: HRK