Z kart kredytowych korzysta tylko 20 proc. polskich MŚP, tymczasem wg zapowiedzi ekspertów, do końca 2017 r. udział gotówki w ogólnej liczbie płatności w Polsce ma spaść aż o 6  procent. Transakcje przy użyciu karty będą coraz powszechniejsze.

Mimo, że rynek kart płatniczych w Polsce nieustannie się rozwija i jest jednym z najbardziej zaawansowanych w Europie, do płatności bez użycia gotówki nie do końca przekonały się jeszcze polskie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jak wynika z badania Diners Club Polska, jedynie co piąta firma z tego sektora korzysta ze służbowych kart kredytowych. Dominującą formą płatności pozostaje gotówka. 45 proc. przedsiębiorców przyznaje, że podczas delegacji pracownicy otrzymują pieniądze w formie zaliczki, z której po powrocie się rozliczają. 35 proc. pracowników wydatki służbowe pokrywa z własnych środków, które następnie są refundowane przez pracodawcę.

Tymczasem udział transakcji bezgotówkowych, na tle ogólnej liczby płatności w Polsce, wzrasta co roku średnio o 1-2 proc. i w najbliższym czasie powinien rosnąć jeszcze szybciej. Jednym z elementów, który może się do tego przyczynić jest specjalny program uruchomiony przez Ministerstwo Rozwoju i  Finansów. Jego celem jest promowanie obrotu bezgotówkowego w administracji publicznej. Zakłada on docelowo wyposażenie wszystkich urzędów w terminale POS, co sprawi, że za pomocą kart płatniczych będzie możliwe płacenie za czynności urzędowe. Obecnie tylko ok. 10 proc. jednostek samorządu oferuje taką funkcjonalność. Dzięki temu projektowi, terminale instalowane będą w  urzędach wojewódzkich, marszałkowskich, a  także urzędach miast i gmin.

Jak potwierdzają eksperci, płatności kartą przede wszystkim zwiększają przejrzystość finansową oraz bezpieczeństwo transakcji. Korzyści z przejścia na obrót bezgotówkowy doceniają również przedsiębiorcy. Sprawne zarządzanie środkami, tylko w obszarze podróży służbowych, może wygenerować firmom oszczędności rzędu nawet od 2 do 5 proc. kosztów ponoszonych w delegacji.

Co hamuje MŚP przed przejściem na obrót bezgotówkowy?

– Większość przedsiębiorców obawia się kosztów związanych z przejściem na płatności kartą. Tymczasem na rynku dostępne są zarówno bezpłatne karty firmowe jak i liczne promocje, które pozwolą niewielkim nakładem finansowym rozwinąć obrót bezgotówkowy w  firmie – mówi Paweł Kałudow z Diners Club Polska.

Aby ułatwić przedsiębiorcom przejście na transakcje bez użycia gotówki, Diners Club przygotował specjalną promocję. Klienci, którzy do 31 marca 2017 r. wystąpią o wydanie pierwszej lub kolejnej karty firmowej Diners Club skorzystają z opłaty rocznej niższej o  połowę. Dodatkowo do końca maja zostanie utrzymane rekordowo niskie oprocentowanie kredytu, w  wysokości 6 proc. w  bezpłatnej karcie PARTNER.

– Chcemy zachęcić firmy do zwiększania obrotu bezgotówkowego, dlatego po okresie promocyjnym przedsiębiorcy będą mogli utrzymać korzystne stawki. Warunkiem będzie wprowadzenie w swojej firmie akceptacji płatności kartą Diners Club – dodaje Paweł Kałudow z  Diners Club Polska.

Źródło: Diners Club Polska