Za nami bardzo słabe półrocze na giełdzie. To, co w 2013 r. rosło najbardziej, w pierwszym półroczu najmocniej spadło. Mowa o małych spółkach z warszawskiej giełdy. Z drugiej strony indeks WIG20 drepcze w miejscu i cały czas waha się między 2300 a 2500 pkt. Krótko mówiąc, nic nie zmieniło się od 5 lat. Ceny akcji największych polskich spółek poruszają się w długoterminowym trendzie bocznym, zniechęcając do rynku coraz szersze grono inwestorów. To zniechęcenie objawia się przede wszystkim w coraz niższych obrotach na całym rynku. Z drugiej strony, w stale zmieniającym się otoczeniu fundamentalnym naszej giełdy (kwestia Rosja-Ukraina, likwidacja OFE) WIG20, WIG, a szczególnie mWIG40 zachowują się nadzwyczaj stabilnie. Mogło się wydawać, iż brak pieniądza na rynku spowoduje systematyczny spadek wartości polskich spółek, a tymczasem okazuje się, że mają one całkiem spore możliwości gotówkowe na wypłaty dywidend, co w połączeniu z systematyczną poprawą sytuacji w naszej gospodarce stabilizuje notowania akcji. Początek nowego półrocza daje nadzieję na poprawę sytuacji i odbudowywanie się wycen polskich spółek. Słychać już coraz poważniejsze głosy na temat obniżek stóp procentowych. Rynek kontraktów FRA już oczekuje 25-cio punktowej obniżki postawowej stopy NBP. Nie sama obniżka daje nadzieję inwestorom. Pozytywne z punktu widzenia giełdy jest też to, że jeszcze do niedawna rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce wydawały się zjawiskiem nadzwyczajnym i jednorazowym. Dzisiaj jest już wysoce prawdopodobne, że ten stan utrzyma się na dłużej. Co prawda rynek kontraktów na stopę procentową uwzględnia też podwyżkę w przyszłości, nie można jednak wykluczyć zmiany percepcji rynku w tym zakresie po kolejnych posiedzeniach RPP. Podsumowując krótko można stwierdzić, iż dużo złego już za nami, a mianowicie:

1)      Argument wysokich wycen polskich spółek ma coraz mniejsze znaczenie, a indeks WIG250 spadł od szczytu już o prawie 15%. Dobrze wygląda mWIG40, w którym jest sporo firm uzależnionych bezpośrednio od zmian stóp procentowych

2)      Sprawa Rosji i Ukrainy ma już niewielkie znaczenie z punktu widzenia spółek notowanych na GPW (efekt bazy na kursach walutowych)

3)      Indeksy PMI dla strefy euro są po kilkumiesięcznej korekcie

4)      Coraz bardziej oddala się perspektywa podwyżek stóp procentowych

wojciech-juroszek         Wojciech Juroszek,  AgioFunds TFI S.A.