Home Biznes Stołeczne Okęcie europejskim wiceliderem

Stołeczne Okęcie europejskim wiceliderem

Lotnisko Chopina w Warszawie zajęło drugie miejsce wśród lotnisk w Europie pod względem wzrostu liczby pasażerów. Tak wynika z raportu Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI).

ACI w swym opracowaniu dzieli europejskie lotniska (uwzględniając w tym zestawieniu także Turcję i Izrael) na cztery grupy – w zależności od liczby odprawianych przez nie pasażerów. Warszawskie Okęcie w swej kategorii (10-25 mln pasażerów) zajęło pierwsze miejsce, a w klasyfikacji obejmującej wszystkie lotniska w Europie – drugie, ex aequo z Sankt Petersburgiem.

Lotnisko Chopina zakwalifikowało się do grupy 19 lotnisk z największym wzrostem liczby pasażerów w Europie od 2012 r. – obok takich portów lotniczych jak Londyn Stansted, Berlin Schönefeld amsterdamski Schiphol i Lizbona.
W zeszłym roku warszawskie Okęcie odprawiło 15,75 mln pasażerów – o 22,7 proc. (2,91 mln) więcej niż w 2016 r.

– Ruch transferowy w naszym porcie wzrósł o ponad 34 proc. – mówi Hubert Wojciechowski, dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina. – Spowodowało to, że jego udział w całości ruchu wzrósł w ciągu roku z 22 do ponad 24 proc. Już niemal 4 mln pasażerów rocznie korzysta z Lotniska Chopina jako portu przesiadkowego. Dzięki tym wynikom nasz port umocnił się na pozycji lidera w regionie. Potwierdza to potrzebę budowy dużego portu przesiadkowego w tej części Europy.

 

Źródło: www.kurier.pap.pl