92% inwestorów zagranicznych, respondentów. 11. edycji badania „Klimat inwestycyjny w Polsce”, jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu w Polsce i zrobiłoby ten krok ponownie. Wyniki pokazują, że ich obecna ocena warunków do inwestycji w Polsce w zasadzie utrzymała się na rekordowym, zeszłorocznym poziomie (3,7 pkt na 5 możliwych).

Atrakcyjny klimat inwestycyjny sprzyja przyciąganiu zagranicznych firm, które w Polsce rozwijają innowacje technologiczne i generują miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Zdecydowana większość inwestorów zagranicznych (92%), która wzięła udział w badaniu, ponownie postawiłaby na nasz kraj, gdyby miała jeszcze raz podejmować decyzję inwestycyjną. Co więcej, deklarują, że w 2018 roku chcą dalej rozwijać swój biznes w Polsce: 70% spodziewa się wzrostu przychodów, 56% mówi o zwiększeniu liczby pracowników, a 48% planuje powiększyć nakłady inwestycyjne. To zapowiedź kolejnego pomyślnego roku dla reinwestycji, które w 2016 roku wzrosły do 7,8 mld euro.

Satysfakcję z wyboru Polski jako miejsca ulokowania części swojego biznesu potwierdza ocena klimatu inwestycyjnego. Warto podkreślić, że wynik 3,7 punktów na 5 możliwych to nie tylko jedna z najwyższych ocen w 11-letniej historii badania, ale w praktyce utrzymanie zeszłorocznego rekordu (3,72 pkt).

Polska ma dobre i bardzo dobre warunki inwestycyjne – tak uważa łącznie 64% respondentów, natomiast 30% mówi o średniej ocenie klimatu inwestycyjnego. Odsetek odpowiedzi krytycznych wyniósł jedynie 4%. Wszystko wskazuje więc na to, że takie czynniki, jak np. rosnące wyzwania związane z rekrutacją pracowników, które potencjalnie mogłyby utrudniać realizację inwestycji w Polsce, zostały zrównoważone czynnikami pozytywnymi, np. dobrą koniunkturą gospodarczą, bardzo wysoko ocenianą przez uczestników badania.

Wyniki ankiety PAIH, HSBC i Grant Thornton sugerują także, że Polska ma do zaoferowania zagranicznemu biznesowi w pierwszej kolejności przyjazne i stabilne środowisko makroekonomiczne połączone z mocnym popytem wewnętrznym i prężnie działającym otoczeniem biznesowym. Stabilność ekonomiczna to najwyżej oceniony parametr (4,01 pkt na 5 możliwych) spośród 26 czynników definiujących klimat inwestycyjny kraju. Od kilkunastu lat Polska pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej.