Nowe prawo restrukturyzacyjne, upowszechnianie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych oraz usprawnienie systemu wymiany informacji gospodarczych to inicjatywy legislacyjne, tworzone lub współtworzone przez Ministerstwo Gospodarki, których celem jest usprawnienie obrotu gospodarczego. O założeniach i przewidywanych skutkach projektowanych regulacji mówił 3 lutego 2015 r. podczas Kongresu Sędziów Gospodarczych, który odbył się w Sądzie Najwyższym, podsekretarz stanu w MG Mariusz Haładyj.

– Sytuacje sporne są immanentną cechą obrotu gospodarczego, chcemy jednak udostępnić przedsiębiorcom takie narzędzia prawne, które pozwolą uniknąć trudnych sytuacji lub rozwiązywać je bez zrywania relacji biznesowych – powiedział wiceminister Haładyj. Zaznaczył, że wsparcie przedsiębiorców w tym zakresie wymaga kompleksowych działań prawnych.

Przypomniał, że Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ministerstwem Gospodarki przygotowało nowe prawo restrukturyzacyjne. Głównym założeniem projektu, który jest obecnie procedowany w Sejmie, jest wprowadzenie instrumentów prawnych pozwalających na przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika. Ważnym aspektem jest również realizacja polityki nowej szansy wobec przedsiębiorców, którzy chcą powrócić do obrotu gospodarczego.

– Zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika jest w wielu przypadkach znacznie korzystniejsze dla samych wierzycieli niż jego likwidacja – ocenił wiceminister. – Oznacza również zachowanie miejsc pracy oraz daje możliwość nieprzerwanego realizowania kontraktów – dodał.

We współpracy z resortem sprawiedliwości MG opracowało również projekt założeń do ustawy o polubownych metodach rozwiązywania sporów, który 7 stycznia 2015 r. został przyjęty przez Radę Ministrów. Głównym celem opracowywanej ustawy jest upowszechnienie metod rozwiązywania sporów takich jak mediacja czy arbitraż w sprawach cywilnych, szczególnie między przedsiębiorcami.

Jako trzeci element kompleksowych działań prawnych wspierających przedsiębiorców w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji biznesowych, podsekretarz stanu w MG wymienił rozwiązania zaproponowane przez resort gospodarki w ramach nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

– Polubowne rozwiązania ułatwią przedsiębiorcom rozwiązywanie sporów gospodarczych i pozwolą na kontynuowanie współpracy – ocenił wiceminister. – Zmiana ustawy o wymianie informacji gospodarczej wzmocni bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – dodał.

źródło: Ministerstwo Gospodarki