Dobry kucharz i smaczne potrawy nie wystarczą, by stworzyć restaurację. Sukces lokalu zależy przede wszystkim od sposobu jego zarządzania. Zadaniem właściciela lub managera jest wykreowanie miejsca spełniającego oczekiwania gości, w tym między innymi dbanie o odpowiednie wyposażenie, zaopatrzenie, obsługę czy wystrój sali. Niezwykle ważne są zatem narzędzia, które nie tylko ułatwiają, ale przede wszystkim usprawniają prowadzenie biznesu gastronomicznego.

Od teorii do praktyki

Kluczem do sukcesu jest umiejętne zastosowanie teorii w praktyce. Jednak zanim przejdzie się do działania, trzeba najpierw tę wiedzę zdobyć. Jeśli nie ma się za sobą lat doświadczeń, warto sięgnąć po… książki.

Na rynku można znaleźć wiele pozycji, które są przydatną lekturą dla managerów i właścicieli restauracji. Warto mieć na półce te o przepisach prawa i zasadach funkcjonowania w gastronomii, które pomagają przy wypełnianiu dokumentacji, a także poruszają tak istotną kwestię, jaką jest księgowość.

Równie istotne mogą okazać się tytuły, które traktują o zarządzaniu personelem. To właśnie na managerze lub właścicielu spoczywa obowiązek umiejętnego doboru pracowników i efektywnego kierowania nimi. Należy pamiętać, że to właśnie kelnerzy są wizytówką restauracji, mając bezpośredni kontakt z klientem.

W dzisiejszych czasach nie ma biznesu bez marketingu. Dlatego chcąc zarządzać lokalem należy poznać jego podstawy i prawa, jakimi się rządzi. Zrozumienie nawet prostych mechanizmów i zastosowanie ich w praktyce z pewnością pozytywnie wpłynie na wyniki sprzedaży.

Biznes z nową technologią

Osoba zarządzająca lokalem gastronomicznym kontroluje zarówno to co dzieje się na sali, jak i to, co ma miejsce w kuchni. By biznes był efektywny, manager lub właściciel restauracji powinien mieć stały dostęp do monitorowania sprzedaży, stanów magazynowych i pracowników. Narzędziem, które daje możliwość pełnego, aktywnego zarządzania lokalem, jest oprogramowanie FoodSoft dedykowane dla gastronomii.

Odpowiednio wdrożony system pozwala na minimalizację strat oraz optymalizację zysków, między innymi poprzez usprawnienie i skrócenie czasu obsługi klientów. Mnogość funkcji sprawia, że oprogramowanie można dostosować do potrzeb małych i dużych sieci oraz pojedynczych lokali. Manager i właściciel restauracji mają w swoich rękach technologię, która daje możliwość zarządzania bazą klientów, magazynami oraz dostawami, recepturami, cennikami i promocjami, a także pracownikami. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zyskują także dostęp do analiz i raportów, które pozwalają wyciągać wnioski niezbędne do dalszego prowadzenia lokalu i dokonywać ewentualnych korekt. Z tych funkcji oprogramowania można korzystać również zdalnie, nie będąc na miejscu w restauracji.

Dobry sprzęt nie tylko w kuchni

Równie istotny, jak wyposażenie kuchni, jest w restauracji sprzęt IT. To on ułatwia komunikację i usprawnia pracę całej załogi. Kompleksowe rozwiązanie, jakim jest oprogramowanie dla gastronomii wdrożone przez producenta na odpowiednim sprzęcie, staje się efektywnym narzędziem sprzedaży.

Kelnerzy na dużym dotykowym terminalu, odpornym na zalania i pyłki, mogą swobodnie składać zamówienia, przypisując je konkretnym stolikom, widocznym na panelu. Na płynność i szybkość przygotowania zamówienia wpływ ma także drukarka bonów lub monitor KDS, które mogą być umieszczona w kuchni. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi kucharz od razu dostaje zamówienie i może zacząć przygotowywać danie.

Uproszczeniem pracy kelnerskiej, zwłaszcza w lokalach, które dysponują ogródkiem, jest też tablet, który umożliwia zdalne przyjmowanie zamówień bezpośrednio przy stoliku gości. Czasy kartki i długopisu w biznesie gastronomicznym odchodzą już w zapomnienie. Warto stawiać na innowacyjne rozwiązania i niezawodne technologie, które stają się nieodłącznym atrybutem nowoczesnego managera i właściciela restauracji.

 

FoodSoft