Home Bezpieczeństwo Zabezpieczenia nieruchomości komercyjnych – dostępne usługi dla branży FM

Zabezpieczenia nieruchomości komercyjnych – dostępne usługi dla branży FM

Trzeba przyznać, że Polska dorasta do Facility Management, czyli branży która opiera się na zarządzaniu budynkami czy osiedlami już od procesu planowania. Co cieszy, inwestorzy chętniej rozważają konsultacje ze specjalistami z tego segmentu. Warto jednak pamiętać, że rozwojowa branża powinna być wsparta zabezpieczeniami, zwłaszcza przez ekspertów w swojej dziedzinie.

Budynki FM zazwyczaj wykorzystują szereg systemów, które po etapie integracji technicznej, działają w synergii, oddziałujące czy komunikując się ze sobą. Techniczna obsługa nieruchomości, połączona z optymalizacją kosztów utrzymania obiektu, a także podnoszeniem jego wartości rynkowej (takie tłumaczenie zaproponowało swego czasu stowarzyszenie International Facility Management Association) jest na celowniku wielu inwestorów i deweloperów. Dodatkowo rozwój sieci bezprzewodowych z pewnością wpłynął na liczbę „inteligentnych” obiektów w Polsce, które tak chętnie rozwijają rynek Facility Management.

Dodatkowo, duża konkurencja na rynku nieruchomości (zwłaszcza inwestorów zagranicznych), automatycznie wpływa na zainteresowanie tym rynkiem, a więc przekłada się na jakość, szybkość reagowania czy maksymalne wykorzystywanie możliwości oferowanej techniki w procesach i budowy i eksploatacji.

Już na etapie planowania, warto skorzystać z usług doradczych, które wspomogą wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania energią, ciepłem, telekomunikacją czy bezpieczeństwem – tak przeciwpożarowym, jak i ochrony budynku. Oprócz rozwiązań konstrukcyjnych i architektonicznych, ważne jest przemyślenie obiektu pod kątem funkcjonalnym. Warto więc przemyśleć choćby projekt optymalnego utrzymania zieleni czy konserwacji.

Dobry inwestor wie, że planowanie jest częścią sukcesu firmy – tak aby realizowane przedsięwzięcie było nie tylko oszczędne, ale i aby użytkownicy byli zadowoleni, a przyszli zarządcy nie borykali się z błędami w toku procesu inwestycyjnego. Konsultanci branży Facility Managment powinni także nadzorować prace budowalne, ale i adaptacyjne danych pomieszczeń. Powinno także obserwować się funkcjonowanie obiektów i wybranych systemów, aby w pierwszym okresie eksploatacji ujawnić usterki i zapobiec kolejnym.

Podobnie działają firmy z zakresu zabezpieczeń, które coraz chętniej stają się częścią sektora FM. Wśród nich marka Konsalnet, agencja ochrony, która zapewnia bezpieczeństwo powierzchni komercyjnych w całej Polsce, zna także wymagania i oczekiwania klientów tej branży. W procesie planowania, przedstawiciele analizują obiekt i dobierają najskuteczniejsze rozwiązania w celu zapewnienia jak bezpieczeństwa samej nieruchomości, jak i gości obiektu.

Modele współpracy ochroniarskiej w branży Facility Management

Jak zaznacza marka Konsalnet, firma z niemal 25-letnim doświadczeniem na rynku, jeden z większych holdingów ochroniarskich na rynku polskim, dla branży FM oferuje usługi realizowane w dwóch, uzupełniających się (lub łączonych) modelach. Pierwszym z nich jest model recepcyjny, opierający się na obsłudze posterunków stacjonarnych. W praktyce wynajęci pracownicy ochrony mają stały kontakt z gośćmi, interesantami czy mieszkańcami obiektu. – Nasi pracownicy ochrony są – zgodnie z najczęstszymi oczekiwaniami Klienta – umundurowani w uniformy garniturowe, znają język angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym, mają miłą prezencję, wysoką kulturę pracy i obycia. Dodatkowo, pracownicy pełniący służbę w nieruchomościach komercyjnych przechodzą dodatkowe szkolenia związane ze specyfiką pracy w tego typu obiektach – począwszy od szkoleń operacyjnych i obiektowych (np. dotyczących technik kradzieży), przez szkolenia z zakresu procedur przyjętych przez Klienta, po kursy z zakresu obsługi gości, postępowania w sytuacjach stresowych czy pomocy przedmedycznej – komentował przedstawiciel handlowy firmy.

Drugą formą ochrony jest ochrona mobilna, w której posterunki są upoważnione do opuszczania punktu stacjonarnego lub są w swojej formule przyjęte jako patrolowo-obchodowe. Pracownicy ochrony są – w zależności od oczekiwań kontrahenta – umundurowani w uniformy garniturowe lub „bojowe”, a ich kwalifikacje są dobierane zgodnie z zakresem zadań i nałożonych obowiązków.

Oczywiście ochrona fizyczna jest standardem i wielu sytuacjach, podstawą funkcjonowania obiektu. W dobie Internetu i zabezpieczeń technicznych, nie sposób nie wspomnieć o innych systemach monitoringu, które nierzadko są uzupełnieniem systemu ochrony, pozwalającym na zwiększenie skuteczności i szybkości reakcji. Po zaprojektowaniu, instalacji i montaży potrzebnych systemów zabezpieczeń, firma nadzoruje i eksploatuje zastosowane rozwiązania. Można zdecydować się na system kontroli dostępu, system alarmowy, przeciwpożarowy, a także system telewizji przemsyłowej, np. z monitoringiem wjazdów i wyjazdów samochodów (rozpoznawania i analizowanie tablic rejestracyjnych) czy rozpozwaniem twarzy gości lub mieszkańców osiedla. Co ważne, firma utrzymuje stałą, ścisłą współpracę z Policją w ramach prewencji zagrożeń, wymiany informacji i reagowania na incydenty.

 

Zobacz też:

Monitoring floty – jak to działa i co może przynieść firmie?

CCTV a RODO – czy monitoring wizyjny jest legalny? Odpowiadamy i prezentujemy najciekawsze funkcje systemu