Trzeba przyznać, że Polska dorasta do Facility Management, czyli branży która opiera się na zarządzaniu budynkami czy osiedlami już od procesu planowania. Co cieszy, inwestorzy chętniej rozważają konsultacje ze specjalistami z tego segmentu. Warto jednak pamiętać, że rozwojowa branża powinna być wsparta zabezpieczeniami, zwłaszcza przez ekspertów w swojej dziedzinie.

Budynki FM zazwyczaj wykorzystują szereg systemów, które po etapie integracji technicznej, działają w synergii, oddziałujące czy komunikując się ze sobą. Techniczna obsługa nieruchomości, połączona z optymalizacją kosztów utrzymania obiektu, a także podnoszeniem jego wartości rynkowej (takie tłumaczenie zaproponowało swego czasu stowarzyszenie International Facility Management Association) jest na celowniku wielu inwestorów i deweloperów. Dodatkowo rozwój sieci bezprzewodowych z pewnością wpłynął na liczbę „inteligentnych” obiektów w Polsce, które tak chętnie rozwijają rynek Facility Management.

Dodatkowo, duża konkurencja na rynku nieruchomości (zwłaszcza inwestorów zagranicznych), automatycznie wpływa na zainteresowanie tym rynkiem, a więc przekłada się na jakość, szybkość reagowania czy maksymalne wykorzystywanie możliwości oferowanej techniki w procesach i budowy i eksploatacji.

Już na etapie planowania, warto skorzystać z usług doradczych, które wspomogą wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania energią, ciepłem, telekomunikacją czy bezpieczeństwem – tak przeciwpożarowym, jak i ochrony budynku. Oprócz rozwiązań konstrukcyjnych i architektonicznych, ważne jest przemyślenie obiektu pod kątem funkcjonalnym. Warto więc przemyśleć choćby projekt optymalnego utrzymania zieleni czy konserwacji.

Dobry inwestor wie, że planowanie jest częścią sukcesu firmy – tak aby realizowane przedsięwzięcie było nie tylko oszczędne, ale i aby użytkownicy byli zadowoleni, a przyszli zarządcy nie borykali się z błędami w toku procesu inwestycyjnego. Konsultanci branży Facility Managment powinni także nadzorować prace budowalne, ale i adaptacyjne danych pomieszczeń. Powinno także obserwować się funkcjonowanie obiektów i wybranych systemów, aby w pierwszym okresie eksploatacji ujawnić usterki i zapobiec kolejnym.

Podobnie działają firmy z zakresu zabezpieczeń, które coraz chętniej stają się częścią sektora FM. Wśród nich marka Konsalnet, agencja ochrony, która zapewnia bezpieczeństwo powierzchni komercyjnych w całej Polsce, zna także wymagania i oczekiwania klientów tej branży. W procesie planowania, przedstawiciele analizują obiekt i dobierają najskuteczniejsze rozwiązania w celu zapewnienia jak bezpieczeństwa samej nieruchomości, jak i gości obiektu.

Modele współpracy ochroniarskiej w branży Facility Management

Jak zaznacza marka Konsalnet, firma z niemal 25-letnim doświadczeniem na rynku, jeden z większych holdingów ochroniarskich na rynku polskim, dla branży FM oferuje usługi realizowane w dwóch, uzupełniających się (lub łączonych) modelach. Pierwszym z nich jest model recepcyjny, opierający się na obsłudze posterunków stacjonarnych. W praktyce wynajęci pracownicy ochrony mają stały kontakt z gośćmi, interesantami czy mieszkańcami obiektu. – Nasi pracownicy ochrony są – zgodnie z najczęstszymi oczekiwaniami Klienta – umundurowani w uniformy garniturowe, znają język angielski w stopniu co najmniej komunikatywnym, mają miłą prezencję, wysoką kulturę pracy i obycia. Dodatkowo, pracownicy pełniący służbę w nieruchomościach komercyjnych przechodzą dodatkowe szkolenia związane ze specyfiką pracy w tego typu obiektach – począwszy od szkoleń operacyjnych i obiektowych (np. dotyczących technik kradzieży), przez szkolenia z zakresu procedur przyjętych przez Klienta, po kursy z zakresu obsługi gości, postępowania w sytuacjach stresowych czy pomocy przedmedycznej – komentował przedstawiciel handlowy firmy.

Drugą formą ochrony jest ochrona mobilna, w której posterunki są upoważnione do opuszczania punktu stacjonarnego lub są w swojej formule przyjęte jako patrolowo-obchodowe. Pracownicy ochrony są – w zależności od oczekiwań kontrahenta – umundurowani w uniformy garniturowe lub „bojowe”, a ich kwalifikacje są dobierane zgodnie z zakresem zadań i nałożonych obowiązków.

Oczywiście ochrona fizyczna jest standardem i wielu sytuacjach, podstawą funkcjonowania obiektu. W dobie Internetu i zabezpieczeń technicznych, nie sposób nie wspomnieć o innych systemach monitoringu, które nierzadko są uzupełnieniem systemu ochrony, pozwalającym na zwiększenie skuteczności i szybkości reakcji. Po zaprojektowaniu, instalacji i montaży potrzebnych systemów zabezpieczeń, firma nadzoruje i eksploatuje zastosowane rozwiązania. Można zdecydować się na system kontroli dostępu, system alarmowy, przeciwpożarowy, a także system telewizji przemsyłowej, np. z monitoringiem wjazdów i wyjazdów samochodów (rozpoznawania i analizowanie tablic rejestracyjnych) czy rozpozwaniem twarzy gości lub mieszkańców osiedla. Co ważne, firma utrzymuje stałą, ścisłą współpracę z Policją w ramach prewencji zagrożeń, wymiany informacji i reagowania na incydenty.

 

Zobacz też:

Monitoring floty – jak to działa i co może przynieść firmie?

CCTV a RODO – czy monitoring wizyjny jest legalny? Odpowiadamy i prezentujemy najciekawsze funkcje systemu