Wszyscy miłośnicy pysznej, aromatycznej kawy świętują w dniu 29 września prawdziwie wyjątkowy dzień – Międzynarodowy Dzień Kawy. O ile w tym dniu mówi się głównie o odmianach, kwiatowych czy owocowych aromatach palonych ziaren a także piance crema, o tyle my w tym artykule skupiliśmy się na technice parzenia. Czy wiedzą Państwo, która firma wynalazła pierwszy na świecie w pełni automatyczny ekspres do kawy? Czy wiedzą Państwo też o tym, który z modeli wydobywa podczas parzenia najwięcej kofeiny? Nie? Proszę czytać dalej.

Większość krajów świata obchodzi od 3 lat Międzynarodowy Dzień Kawy. Wszystko to za sprawą Międzynarodowej Organizacji Kawy (ICO – International Coffee Organization), która postanowiła, że to 29 września 2015 roku będzie pierwszym w historii dniem, który celebruje kawę – wówczas Międzynarodowy Dzień Kawy był jednym z wydarzeń odbywającej się w Mediolanie Światowej Wystawy EXPO.

Smakosze doceniają palone, a później zmielone ziarna od wieków! Dla przykładu, w krajach arabskich kawę pije się od ponad 10 wieków, w Europie zaś kawa zasłynęła dopiero w połowie minionego tysiąclecia. Co ważne, Międzynarodowy Dzień Kawy jest także idealną okazją do darmowej lub dużo tańszej filiżanki naparu, bowiem największe kawiarnie prowadzą wtedy akcje marketingowe.

Kawa – różnice w smaku i wyglądzie

Zazwyczaj w dostępnych na rynku opakowaniach kawy znajdują się mieszanki dwóch głównych gatunków: arabiki i robusty choć ich odmian jest dużo więcej. Bariści wskazują na znaczące różnice w smaku – arabika jest delikatniejsza w smaku i uważana za szlachetniejszą (ma blisko 60 proc. więcej olejków zapachowych, więc espresso z arabiki jest bardziej oleiste i aromatyczne), a robusta z kolei (nazywana kawą kongijską) jest najpowszechniejsza i najmniej wymagająca w parzeniu. Jest też nieco bardziej gorzka w smaku i zawiera więcej kofeiny niż wspomniana wcześniej arabika. Robusta, co ciekawe, ma bardziej puszystą i wyższą piankę crema, a sam napar jest mniej oleisty i gorzki.

Jeśli mówimy o kawach, warto wspomnieć o tym, że istnieją różnice w ilości kofeiny, które uzależnione są od sposobu parzenia. Kofeina mierzona jest w gramach na 100 ml. Udowodnione jest, że największa ilość kofeiny (po obróbce termicznej i wodnej) występuje w modelach ekspresów profesjonalnych oraz przelewowych. Ciekawostką będzie również fakt, że kawa sama w sobie ma bardzo małą zawartość kofeiny – zaledwie 2,8 proc. Dopiero parzenie w ekspresie zmienia jej właściwości.

Która marka jako pierwsza wynalazła ekspres automatyczny do użytku domowego?

Pierwszy ekspres w historii świata należy do Francuzów, bowiem na początku XVIII wieku zaparzono pierwszy napar w dzbanku z przykrywką. Sto lat później, w 1806 roku, Benjamin Thompson – amerykańsko-brytyjski naukowiec – zbudował pierwszy zaparzacz z sitkiem, które ubijało kawę. Nieco bardziej profesjonalne było urządzenie zaprezentowane we Włoszech w 1885 roku przez Angela Morionda (zawierał duży zbiornik na wodę, podgrzewany gazem. Do przeprowadzenia wody przez kawę wykorzystano ciśnienie pary). Konstrukcje przez lata były udoskonalane, aby w 1944 wprowadzić na rynek pierwszy elektryczny ekspres przelewowy – jego twórcą był Willy Brandl.

Superautomatica (1985) — pierwszy w pełni automatyczny ekspres do kawy do użytku domowego
Fot. Philip Saeco

Prawdziwą rewolucją były lata 80. XX w. Jednym z pierwszych modeli w pełni automatycznych, które trafimy do naszych domów może pochwalić się firma Saeco. Urządzenie Superautomatica  wprowadzono na rynek w 1985 r. Miało wyjmowany element zaparzający, który można było łatwo umyć pod strumieniem bieżącej wody. Kolejne innowacje takie jak ekspres do zaparzania dwóch kaw na raz, płyta do podgrzewania filiżanek oraz system pobierania mleka bezpośrednio z kartonika powodowały, iż urządzenia Saeco zdobywały dużą popularność, aż do chwili obecnej.

Ile jest kofeiny w jednej filiżance?

2004 — na rynek zostają wprowadzone system parzenia Saeco oraz ceramiczne młynki
W 2004 firma Saeco wprowadziła na rynek trwałe, regulowane młynki ceramiczne. Ta opatentowana technologia zapewnia wydobycie najbogatszego aromatu z ziaren niezależnie od odmiany kawy.

W jednej filiżance kawy parzonej znajduje się około 85 mg kofeiny, natomiast – co ciekawe – w 150 ml kawy rozpuszczalnej jest jej 60 mg. W samej kawie bezkofeinowej także znajdują się jej śladowe ilości – do 3 mg. Co także ciekawe, w herbacie jest więcej kofeiny niż w napoju typu cola: stosunek 40 do 30 g! Obok kawy największa ilość kofeiny znajduje się w napojach energetyzujących.

Według rynkowych danych, ok. 80 proc. dorosłych Polaków, czyli ok. 25 milionów obywateli naszego kraju regularnie pije kawę, 60 procent deklaruje codzienne spożycie tego napoju, a 16 procent naszych rodaków nie wyobraża sobie dnia bez kilku filiżanek dziennie. Średnio pijemy ich aż 500 w roku, co przekłada się na roczne wykorzystanie 2,5 do 3 kg kawy. Przodują Niemcy, którzy rocznie zużywają aż 7-9 kg kawy na osobę…

 

Najnowszym modelem marki Saeco jest Xelsis. Wyróżnia się wyjątkowym designem, dzięki zastosowaniu niestandardowego panelu sterowania. Dzięki niemu klienci mogą wybrać 15 dostępnych napojów a także wybrać 8 profili użytkowania, programy parzenia można także personalizować dzięki Coffee Equalizer.