Home AGD 4DD: problemy dzisiejszego designu i najnowsze trendy w wyposażeniu wnętrz

4DD: problemy dzisiejszego designu i najnowsze trendy w wyposażeniu wnętrz

Skąd czerpać inspiracje i gdzie szukać pomysłów na modny, a zarazem funkcjonalny wystrój wnętrza? Opowiedz na te pytania znaleźliśmy na międzynarodowych targach designu 4 Design Days, które odbyły się w dniach 24-27.01.2019 w Katowicach. Standardowo już targi zlokalizowane zostały w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku. To jedno z większych wydarzeń rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa, w tej części Europy. Podczas tej edycji organizatorzy skupili się nie tylko na designie produktów, ale także na problemie projektowania i ich wytwarzania. 

Międzynarodowe targi designu 4DD, które obyły się 24-27.01.2019 w Katowicach zgromadziły ponad 300 wystawców. Ikony światowego i polskiego designu, najwięksi architekci i projektanci, producenci i firmy usługowe oraz deweloperzy dyskutowali o tym, co inspiruje i kreuje światowe trendy w architekturze i wzornictwie.  A goście szukając inspiracji mogli skorzystać z porad najlepszych specjalistów oraz ekspertów w różnych dziedzinach.

4 Design Days 2019, czyli najważniejsze trendy oraz problemy współczesnego designu

Skąd czerpać inspiracje i gdzie szukać pomysłów na modny, a zarazem funkcjonalny wystrój wnętrza? Co jest największą bolączką współczesnego designu oraz jakie trendy panują na rynku wyposażenia wnętrz? Opowiedz na te pytania znaleźliśmy na międzynarodowych targach designu 4 Design Days, które odbyły się w dniach 24-27.01.2019 w Katowicach.

Opublikowany przez BiznesTuba.pl Piątek, 1 lutego 2019

Ciekawie przygotowane ekspozycje firm, atrakcyjny program merytorycznym oraz długa lista znanych prelegentów przyciągnęła na targi ponad 25 tysięcy osób zainteresowanych aranżacją wnętrz. Firmy zaprezentowały swoje innowacyjne rozwiązania, głównie w obszarze mebli kuchennych i łazienkowych , ale także z obszaru komponentów architektonicznych.

Targi 4DD poruszyły także aktualny temat ekologii i ochrony środowiska  oraz ich roli przy projektowaniu mebli oraz innych produktów.  Architektura istotnie oddziałuje na poziom zużycia energii, skalę zanieczyszczenia środowiska, a szczególnie emisje gazów cieplarnianych. Nie bez kozery więc wiele produktów postawiło na zielone elementy ekspozycji, nawiązujące do ochrony środowiska. Wiele firm także eksponowało też produkty energo- i wodooszczędne, w myśl ekologicznego nurtu optymalizacji mediów.

Dlatego też, ważne jest żeby nowe pomysły były zgodne z teorią zrównoważonego rozwoju. Prelegenci poruszali między innymi takie tematy, jak: Architektura dla ludzi i ziemi, Urbanistyczne wyzwania XXI wieku, Miejskie farmy, pasieki, zielone dachy – boom, który nie omija biurowców i centrów handlowych oraz Zrównoważone miasto przyszłości.

Łazienki – jasne, z elektroniką, na lata

Trendy, które zobaczyliśmy na 4DD nie zmieniają się wyjątkowo mocno. Jak zaznacza branża, klienci chcą łazienek jasnych, przestronnych, wyposażonych w rozwiązania znacząco poprawiające ich nastrój po ciężkim dniu.

Nadal panuje tu biel ceramiki, jednak coraz chętniej spotykamy się na rynku z modelami umywalek czarnych, ale też kolorowych. Modny kolor mosiądzu znajdziemy jednak głównie w dodatkach, np. bateriach czy elementach uchwytów szafek. Same meble – oprócz bieli – utrzymane są w barwach ciepłych. Kolory czarne – mimo, że dziś są bardzo nowoczesne – w praktyce mogą sprawić, że miejsce te nie będzie już oazą spokoju, będzie jednak pomieszczeniem dość reprezentacyjnym. Jak zaznaczają specjaliści, najlepiej aby ta kolorystyka była przeznaczona do łazienek małych, dla gości.

Na zdjęciu ekspozycja firmy Elita, która podczas targów oprócz wyjątkowo estetycznych umywalek, zaprezentowała meble modułowe, które można indywidualnie dobierać – tak pod kątem wykończeń, uchwytów, wielkości szafek.

Geberit zaprezentował toalety myjące AquaClean. Wpisują się ona m.in. w nowe hasło przewodnie, które będzie towarzyszyć marce i jej produktom w nowym roku sprzedażowym, czyli design w połączeniu z funkcjonalnością – „Design meets function”.

Podczas 4 Design Days szwajcarski producent Geberit po raz pierwszy zaprezentował konsumencką linię łazienkowo-ceramiczną Acanto. Producent znając trendy sprzedażowe postawił więc na  zaprezentowanie eleganckiego designu subtelnych umywalek czy baterii, pokazano także spójne systemy meblowe, np. ze zintegrowanymi gniazdkami elektrycznymi.  Duże wrażenie na zwiedzających zrobił także trend widoczny po zachodniej stronie granicy, mianowicie wkroczenie elektroniki do łazienki.

 

Meble przyciągają funkcjonalnością i ciepłymi barwami

Poza trendami łazienkowymi, 4DD zaprezentowały także ciekawe propozycje dla klientów chcących wprowadzić zmiany także w swoich kuchniach i salonach. Dla nich producenci mebli i systemów przechowywania przygotowali najnowsze aranżacje, które modne będą w sezonie 2019. Wśród najważniejszych trendów – zastosowanie naturalnych materiałów. Drewno, ale i kamienie to dziś najchętniej wybierany materiał do wykończeń mebli, blatów czy ścian. Dodatkowo popularne jest także połączenie różnych faktur i struktur tychże materiałów. Duże znaczenie oprócz samych frontów meblowych i ich wielkości (meble stają się coraz większe), ma także ich wyposażenie. Akcesoria, głównie w kolorze antracytu pomagają nam przechowywać zdecydowanie więcej produktów niż w standardowych systemach meblowych. Do tego posłużą nam carga, wysuwane szuflady, tzw.”suche lodówki”, ale też systemy narożne.

Same meble coraz częściej można personalizować, stosując w nim wymienne uchwyty w różnych kolorach. W nawiązaniu do koloru – w tym roku według Instytutu Pantone, kolorem roku 2019 został Living Coral. Barwa koralowa wzbudziła wśród projektantów mnóstwo emocji, jednak jedno jest pewne – koralowy dodaje ciepła, ale i radości w pomieszczeniach. Miejmy nadzieje, że polskie wnętrza dojrzeją do żywych barw, jednak kiedy nie jesteśmy jeszcze otwarci na tego typu kolory – postawy na neutralność w większości elementów, z dodatkami w żywych kolorach właśnie.

Peka

Hoder

Zobacz też inne zdjęcia z targów 4DD:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2041581025888967&type=1&l=2b2519ba70